Lažni kripto brokeri obmanjuju svoje žrtve tako što:
- Neovlašćeno koriste žigove nekih poznatih kripto menjačnica (npr. Blochchain) ili regulatornih tela (npr. Financial Conduct Authority), i
- Falsifikuju dokumenta koja su navodno izdata od ovlašćene menjačnice ili regulatornih tela (na kojima su imena menjačnica ili regulatornih tela pogrešno napisana).
Oni sa svojim žrtvama uglavnom komuniciraju preko Vibera ili Whatsapp-a i koriste različite taktike kako bi ih ubedili da ulazu sredstva (to je najčešće garantovanje sigurne zarade i nesrazmernih prihoda, npr. kažu žrtvi da će ostvariti zagarantovanu dobit od 50%, 75%, 100%, 200% ili više u zavisnosti od toga koliko uloži).
Kada žrtva uloži novac, onda počinju da koriste agresivne taktike kako bi je ubedili da nastavi da ulaže novac (npr. počinju da prete zatvorom, tužbama za neplaćeni porez na “ostvarenu” dobit, da će je goniti regulatorna tela poput FCA) ili traže depozit kako joj prebacili ostvarenu dobit na račun (jer je navodno lažni broker ostvario ogroman prihod za njih).
U međukoraku, koriste lažne platforme i landing stranice kako bi ubedili žrtvu da su joj sredstva na raspolaganju, kada zapravo nisu, a kao dokaz svoje verodostojnosti i legitimiteta šalju falsifikovane izveštaje/licence.
Iako ideja o brzoj zaradi zvuči primamljivo, bitno je da budete oprezni kada Vam neko garantuje sigurne prihode – jer umesto obećanog prihoda možete izgubiti svoj novac i vreme, i iznervirati se kada shvatite da ste prevareni. Osim toga, ako ostvarite neki dobitak, krajnje je neuobičajeno da Vam neko traži da uplatite novac pre nego što Vam se taj dobitak isplati, zbog čega trebate posumnjati u verodostojnost onoga što vam je rečeno i pažljivo proverite sa kim komunicirate.
Takođe, nijedan legitimni broker ili kripto menjačnica ne bi pretila zatvorom svojim klijentima, što Vas odmah treba navesti na to da posumnjate da je reč o prevari i da proverite da li Vam je dostavljena falsifikovana dokumentacija!
LAŽNI KRIPTO BROKERI – KAKO SE ZAŠTITITI?
Pažljivo čitajte dostavljena dokumenta
Ako Vam lažni brokeri pošalju neki dokument u kome vam prikazuju ostvarenu „dobit“ ili Vam prete, potrebno je da pažljivo pročitate ovaj dokument, u najvećem broju slučajeva videćete nepravilnosti u pečatu ili potpisu institucije čije ime nelegalno koriste.
Proverite da li je reč o ovlašćenim menjačnicama ili regulatornim telima
Koristite samo proverene platforme koje su Vam poznate, ukoliko Vas neko navodi na platformu koja Vam deluje sumnjivo u bilo kom smislu, najverovatnije se radi o postavci za prevaru u koju pokušavaju da Vas uvuku! Proverite da li je zaista reč o regulatornim telima ili se samo neko lažno predstavlja kao oni.
Proverite pravila poslovanja navedene kripto menjačnice ili brokera koji su Vas kontaktirali
Ukoliko ne pronalazite podudarnost između onoga što Vam je ponuđeno i pravila poslovanja istog ponuđača, gotovo sigurno se radi o prevari u koju pokušavaju da Vas uvuku!
Ukoliko ste Vi ili neko koga poznajete žrtva kripto prevare, možete kontaktirati policiju ili Više javno tužilaštvo u Beogradu, posebno odeljenje za visokotehnološki kriminal
Kako kupiti i prodati kriptovalute LEGALNO?
Najsigurnije je da se obratite ovlašćenoj kripto menjačnici, koja je regulisana i koju kontrolišu Narodna banka Srbije i Komisija za hartije od vrednosti – poput kriptomenjačnice Crypto12.