Dok se makroekonomska nesigurnost i dalje povećava, Bitcoin pri kraju 2023. godine čvrsto uspostavlja svoju novu zonu trgovanja iznad 30.000 dolara. Popularna kriptovaluta Bitcoin cilja 40 000 $
Najviše nedeljno zatvaranje od početka maja 2022. godine predstavlja najnoviji uspeh za kripto bikove. Podrška za kupovinu je omogućila tržištu da izbegne duboku korekciju nakon nedavnog skoka od 15%.
Kako bi se okruženje moglo promeniti za BTC/USD ovu nedelju?
Kako je bitcoin prošao oktobarsko mesečno zatvaranje, potencijalni katalizatori volatilnosti se pripremaju – posebno zbog sve veće geopolitičke nestabilnosti na Bliskom istoku.
Tu je i odluka Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država o prilagođavanju kamatnih stopa 1. novembra. Naime, oni će se sastati kako bi odlučili da li treba povećati referentne kamatne stope – događaj koji sam po sebi može formirati kratkoročni katalizator za volatilnost.
Međutim, Bitcoin je nedavno ignorisao odluke Federalnih rezervi, uprkos upornoj inflaciji koja je redovno nadmašivala očekivanja tržišta.
Kada se zagledamo dublje, Bitcoin izgleda bolje nego ikad, a brojke to potvrđuju – osnovni elementi mreže su ili na nivou ili oko svojih najviših vrednosti svih vremena, što je trend koji traje veći deo ove godine.
Dok cena opstaje nakon masovnog povlačenja profita od strane spekulanata, vera u dalji rast opstaje iako je za neke, strah od pada ispod 20.000 dolara i dalje realan.

Trenutnu cenu Bitcoina možete pratiti u svakom trenutku na našem veb-sajtu
Bitcoin cilja 40 000 $ – Kome najviše odgovara?
Kako je Cointelegraph izvestio prošle nedelje, 40.000 dolara je popularna ciljna cena za kripto bikove, iako su neki primetno iznenađeni snagom nedavnog skoka.
Na mreži X možemo videti komentare da je „neverovatno da smo prešli 32.000 sa stabilnim pokrićem a sada smo iznad 34.000“.
„Sumnja i neverica i dalje lebde“, može se naći u komentarima , sugerišući da mnogi i dalje zadržavaju mentalitet kripto medveda.
Pad Bitcoina na 20.000 dolara – „najgori slučaj“
Iako je Bitcoin tokom nedelje održavao više nivoe, daleko je od toga da ubedi svakoga da će se održati.
Kako Cointelegraph i dalje izveštava, cena od 20.000 dolara je nivo pada koji je i dalje veoma prisutan u svesti nekih učesnika na tržištu.
Taj nivo je i mesto na kojem se nalazi praznina u CME fjučers ugovorima i psihološki značajna vrednost koju je Bitcoin postigao 2017. godine. Iako je prošlo sedam meseci otkako je BTC/USD poslednji put trgovao na toj ceni, ona i dalje ostaje u svesti trejdera.
Hash rate na rekordnom nivou
Težina rudarenja Bitcoina, kao i stopa heširanja, prevazišli su prethodne rekorde.
Što se tiče fundamentalnih aspekata Bitcoina, nema razloga za zastoj.
Na poslednjem automatskom prilagođavanju 30. oktobra, težina rudarenja je povećana za 2,35%, dostižući još jedan najviši nivo.
Sada je na nivou od 62,46 milijarde, što odražava činjenicu da je konkurencija među rudarima intenzivnija nego ikada – kako je Cointelegraph izvestio, nikada nije bilo tako teško izrudariti jedan BTC.
Stopa heširanja govori istu priču, dostigavši oko 493 eksaheša po sekundi (EH/s), prema najnovijim procenama sirovih podataka iz statističkog izvora MiningPoolStats.
Komentarišući performanse i težine i stope heširanja, koja je sama blizu rekordnih visina, James Van Straten, istraživač i analitičar podataka u kompaniji CryptoSlate, opisao je napredak stope heširanja kao „naglu ekspanziju“.
Izvori
Cointelegraph, Coinglass