Sud u Šangaju je objavio mišljenje u kojem se navodi da lično posedovanje kriptovaluta nije protivno kineskom zakonodavstvu, što pruža jasno pravno objašnjenje za vlasnike kriptovaluta na kineskom kopnu, usled rekordnog rasta cene Bitcoina.
Sudija Sun Jie sa Šangajskog suda Songjiang, napisao je u članku objavljenom na zvaničnom WeChat nalogu Šangajskog višeg suda ove sedmice da „nije ilegalno za pojedince da poseduju kriptovalute“, iako kineskim poslovnim subjektima nije dozvoljeno da učestvuju u investiranju u kriptovalute ili izdavanju tokena „po volji“. Ovi komentari deo su pregleda slučaja koji se odnosi na nedavni tužbeni spor između dve kompanije vezan za inicijalnu ponudu tokena (ICO), koja se u Kini smatra ilegalnim finansiranjem.
Ipak, Peking vidi kriptovalute kao pretnju finansijskoj stabilnosti, a komercijalne aktivnosti povezane sa tim sredstvima ostaju zabranjene na kopnu, što je dovelo u pitanje njihov pravni status.
„Posedovanje kriptovaluta, kao virtuelne robe sa svojstvima imovine, nije zabranjeno kineskim zakonom“, napisao je Sun. Međutim, ovo se ne odnosi na poslovne aktivnosti, jer one mogu narušiti ekonomski i finansijski poredak ili se koristiti kao sredstvo plaćanja za nezakonite aktivnosti, prema rečima sudije.
„Zbog toga zakoni i propisi stalno održavaju visoki pritisak na spekulativne aktivnosti u trgovanju kriptovalutama“, rekao je Sun u svom mišljenju.
Peking je prvi put zabranio inicijalne ponude tokena i naredio zatvaranje kripto berzi 2017. godine. Pojačao je represiju 2021. godine, kada je zabranio rudarenje Bitkoina i proglasio sve kripto-povezane poslovne aktivnosti ilegalnim.
U slučaju koji se smatra neuspehom za zagovornike kriptovaluta u Kini, otkriveno je da je Yao Qian iz Narodne banke Kine bio umešan u podmićivanje koristeći kriptovalute, saopštila je Centralna komisija za disciplinu Komunističke partije Kine. Yao je bio prvi direktor instituta za istraživanje digitalne valute centralne banke i ranije je davao izjave podrške kriptovalutama.
Čak i pre ovog poslednjeg mišljenja, među profesionalcima iz industrije postojalo je tiho razumevanje da pojedinci u Kini mogu da poseduju kriptovalute. Neki lokalni sudovi su takođe donosili odluke u prošlosti u kojima se kriptovalute tretiraju kao imovina koja je zaštićena trenutnim pravnim i političkim okvirom Kine.
Ipak, nije bilo naznaka da Peking planira da popusti u vezi sa industrijom kriptovaluta, čak iako su mnogi stručnjaci pozvali na otvaranje tržišta.
Zhu Guangyao, bivši vice-ministar finansija Kine, rekao je u septembru da je kriptovaluta „ključna“ za digitalnu ekonomiju i da bi Kina trebalo da sustigne SAD, koji prihvata ovu industriju.
Ove sedmice, cena Bitcoina porasla je iznad 94.000 američkih dolara prvi put, usled uzbuđenja zbog ponovnog izbora bivšeg predsednika SAD, Donalda Trampa, koji je obećao da će prihvatiti industriju kriptovaluta i stvoriti nacionalnu rezervu Bitkoina.