Šta je Ethereum

јул 21, 2023 | Blog

Ether (ETH) je virtuelna valuta na decentralizovanoj Ethereum mreži.

To je decentralizovana globalna softverska platforma koju pokreće blockchain tehnologija.

ETH se može steći korišćenjem Proof of Stake modela održavanja mreže u kom korisnici metodom zaloga ostvaruju status validatora i za to su motivisani zaradom od oko 5% na godišnjem nivou.

Istorija

Osnivački tim Ethereum-a je dobro poznat široj svetskoj javnosti.

Osnivači su Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Antonio Di lorio, Charles Hoskinson, Amir Chetrit, Joseph Lubin, Gavin Wood i Jeffri Vilke.

Nakon objavljivanja bele knjige, Vitalik Buterin je okupio tim programera da započne razvoj i implementaciju Ethereuma. 2014. godine pokrenut je prvi Ethereum testnet pod nazivom „Olimpijski“. Nakon uspešnog testiranja, virtuelna valuta je zvanično lansiran 30. jula 2015.

Vitalik Buterin i drugi ključni programeri i članovi tima i dalje su aktivno uključeni u razvoj i upravljanje platformom kroz Ethereum Foundation, neprofitnu organizaciju koja podržava razvoj i promociju ove tehnologije.

Važno je napomenuti da je u kreiranje ove kriptovalute zajednički napor zajednice programera i mnogih saradnika i učesnika iz celog sveta. Ethereum je postao jedan od najpopularnijih blokčejn projekata i imao je značajan uticaj na razvoj blokčejn tehnologije i decentralizovanih aplikacija.

Ethereum

Preko našeg sajta crypto12 možete svakodnevno pratiti kretanje cene Ether-a.

Šta Ethereum čini jedinstvenim?

Ether je pionir u konceptu blockchain platforme pametnih ugovora. Jednom kreirani, pametni ugovori se ne mogu menjati i kada se isprogramirani uslovi ispunjene ovaj ugovor se sam izvršava. Na ovaj način se izbegavaju svi eventualni nesporazumi i sporovi koji mogu nastati u vezi sa ispunjenjem ugovora.

Glavna inovacija Ethereuma bila je dizajniranje platforme koja mu je omogućila da izvršava pametne ugovore pomoću blokchaina (čija se sadržina ne može brisati), što dodatno pojačava već postojeće prednosti tehnologije pametnih ugovora.

Takođe, Ethereum blockchain je u mogućnosti da ugosti i druge kriptovalute, nazvane „tokeni“, koristeći svoj standard kompatibilnosti ERC-20. Zapravo, ovo je do sada bila najčešća upotreba za ETH platformu.

Pročitaj još: Kako se formira Ethereum cena danas

Koja je razlika Bitcoina i Ether-a

Bitcoin i Ether su virtuelne valute kojima se trguje na online crypto menjačnicama i koje se čuvaju na digitalnim novčanicima. Ipak, realnost je da se radi o dva različita projekta sa potpuno drugačijim ciljevima.

Bitcoin ima ukupno 21 milion bitcoina koji se mogu formirati, dok se buduće zalihe ETH ne mogu računati.

Jedna od glavnih razlika je u tome što je danas za rudarenje Bitcoin-a potrebna maksimalna količina računarske snage i električne energije, što je moguće samo ako se postupak rudarenja obavlja u industrijskim razmerima. S druge strane, Ethereum koristi Proof of Stake za koji je potrebna minimalna količina resursa (dakle, nije potrebna velika količina računarske snage i električne energije).

Važno je napomenuti da je kripto tržište vrlo dinamično i promenljivo, pa se informacije o Ether-u mogu menjati tokom vremena. Pre nego što odlučite koristiti ili trgovati TEther-om, preporučuje se da pažljivo proučite najnovije informacije i vesti o ovoj kriptovaluti kako biste doneli informisane odluke.