Kripto pregled marta 2025. godine

News Crypto 12

Mart 2025. godine definitivno je bio jedan od najuzbudljivijih meseci za kriptovalute u svojoj 16-godišnjoj istoriji. Možda zvuči kao prejaka tvrdnja, ako znamo da je u januaru Bitkoin dostigao najvišu zabeleženu vrednost od 109.000 dolara, a da su u januaru 2024. godine odobreni Bitkoin ETF-ovi čime je kripto zvanično postao deo Wall Street-a.

Ipak, toliko bitnih događaja se desilo ovaj mesec i to na svim krajevima sveta. Mi smo izdvojili nekoliko najvažnijih:

  • Amerika je objavila da želi da postane Bitkoin supersila sveta! Tramp je potpisao izvršnu naredbu o formiranju Bitkoin strateških rezervi. Odlučeno je da će Amerika zadržati 200.000 zaplenjenih Bitkoina koje nikada neće prodati, kao i da će moći da nabavi nove, ali isključivo kroz budget neutral strategije. Da li to znači bez dodatnog troška za američke poreske obveznike ili bez odobrenja Kongresa, ostaje da se vidi.
  • Održan je prvi ikada kripto samit u Beloj Kući gde je Tramp ugostio najveće lidere iz industrije. Od Majkla Sejlora, osnivača i direktora Micro Strategy, prve kompanije koja je usvojila Bitkoin kao treasury strategiju, Brajana Amstronga, osnivača i direktora Coinbase, najveće američke kripto berze, pa do Skota Besenta, ministra finansija kao i Hauarda Lutnika, ministra trgovine, obojice izrazitih pro-kripto članova administracije.
  • Vest koja je definitivno prošla ispod radara mnogima je da banke u SAD zvanično mogu da rade custody, rudarenje i staking. Zašto je ovo bitno? Pa zato što je bankama u SAD, državi sa najrazvijenijim tržištem kapitala sada dozvoljeno da svojim klijentima nudi proizvode i usluge zasnovane na kriptu.
  • Sa druge strane Atlantika, španska banka BBVA je počela da nudi svojim klijentima direktnu kupovinu i prodaju kao i čuvanje njihovih kriptovaluta. I to sve kroz banking aplikaciju, stvarajući na taj način seamless customer experience. Upravo ono što je i najveća brana širem usvajanju kriptovaluta – korisničko iskustvo.
  • Istovremeno u zemlji izlazećeg sunca, moguće je kupiti nepokretnost za jednu od čak 5 kriptovaluta. Tako je moguće kupiti najskuplji kvadrat na svetu (u Tokiju kvadrat lagano prelazi 20.000 evra)za Bitkoin, Ether, Solanu, XRP i DOGE. Da, isti onaj DOGE koji je stvoren kao vikend šala da bi u jednom momentu vrednost DOGE-a prešla vrednost velike i značajne japanske kompanije Honda Motors. Da li zbog javne podrške Ilona Maska ili zbog kolektivnog ludila, ostaje teško objašnjivo da je nešto što je od početka bilo predstavljeno kao šala, bez ikakve unutrašnje vrednosti, dostiglo tržišnu kapitalizaciju od 90 milijardi dolara (poređenja radi to je 10 milijardi više od srpskog BDP-a).
  • Državni fond kraljevske porodice iz Abu Dabija je za 2 milijarde dolara stekao udeo u Binance-u, najvećem globalnom kripto ekosistemu. Razlog transakcije nije potreba Binance-a za parama (prihod Binance-a je oko 23 milijarde dolara, dok je procenjena vrednost kompanije 300 do 400 milijardi dolara), već je u pitanju strateški potez čime se UAE pozicioniraju kao globalni kripto hab. Ono što je zanimljivo je da transakcija nije izvršena u dolarima ili dirhamima, već u stabilnim koinima. Ovo je prva globalna M&A transakcija izvršena u stabilnim koinima, što predstavlja dokaz integracije kriptovaluta u finansijski system.
  • GameStop, kompanija sa tržišnom kapitalizacijom od 10 milijardi dolara prikuplja 1,3 milijardu dolara kapitala izdavanjem konvertibilnih obveznica. Najveći deo prikupljenih sredstava biće iskorišćen za kupovinu Bitkoina. Izgleda da i druge javne kompanije u SAD počinju da slede put koji je Micro Strategy utabao. A put je jednostavan. Zadužuj se u dolarima koji gube vrednost i kupuj najvredniji asset. Jedini asset čija je količina ograničena – Bitkoin. Da, uprkos popularnom mišljenju količina zlata nije ograničena. Stoga, Bitkoin kao digitalno zlato ostaje superiorniji instrument očuvanja vrednosti kapitala od sjajnog zlata.
  • U Butanu, maloj državi ušuškanoj između 2 džina, Kine i Indije višak energetskih potencijala se već neko vreme troši na rudarenje Bitkoina. Prvi pozitivni rezulati od rudarenja su već vidljivi. Deo prihoda je iskorišćen na poboljšanje zdravstvene zaštite i povećanje plata javnim službenicima.
  • Primer Butana očigledno želi da sledi i Belorusija. Predsednik Lukašenko je dao nalog vladi da istraži na koje načine Belorusija može iskoristiti višak energetskih kapaciteta sa ciljem rudarenja Bitkoina.

Pronicljivi čitalac bi se nakon izloženih događaja mogao sasvim opravdano zapitati  zašto uprkos dobrim vestima nije došlo do rasta cena kriptovaluta? Adopcija je sve veća, sve veći broj država i kompanija se uključuje na kripto tržište, a cena ne samo da ne raste, već i pada. Da li je strah od tarifa i sledećeg Trampovog poteza veći od dobrih vesti iz kripto sveta? Da li će kripto moći da se odvoji od realne ekonomije i stanja na berzama ili će uprkos očiglednim tehnološkim prednostima  večno biti vezan za količinu novca u opticaju i kamatne stope?

Bogdan Vujović

Pravni savetnik & Brend Ambasador

Crypto12